8 Mart 2012 Perşembe

Japonların kullandıkları ünvanlar     Japonlarda  isimlerin sonlara getirdikleri ekler ile samimiyeti  belli ederler ve ya yakınlığı da diyebiliriz. Sıklıkla anime izleyenlerin karşısına cıkar bu ekler. Kulağımıza artık tanıdık gelen bu eklerin ne anlama geldiklerini sizler ile paylaşacağım. Umarım yararlı bir bilgi olur.


-chan: türkçe’deki -cik eki gibi bir şey . Aşırı sevimlilik belirtiyor, kullanan kişinin chan diye hitap ettiği kişiyi şirin bulduğu anlamına geliyor. Genellikle küçük çocuklara, genç kızlara, sevimli hayvanlara, bir kişinin sevgilisine ve çok yakın arkadaşına hitaben kullanılabiliyor.

-kun: şirket gibi hiyerarşik ortamlarda üstler astlarına kun diye hitap ederlermiş. bunun dışında genellikle erkek çocuklarına kun denirmiş ya da kızlar çok yakından tanıdıkları veya duygusal olarak çok yakın hissettikleri erkeklere kun derlermiş.

-san: bey-hanım, bay-bayan, mr.-mrs.-miss, sayın vb. gibi bir saygı eki. Yanlızca özel isimlerin sonuna eklenmesi gerekmezmiş, mesleklerin sonuna da getirilebilirmiş. bkz: bakkal efendi, hoca hanım, hatta hocaanım Ayrıca animelerde sıkça duyduğumuz gibi abilere onii-san, ablalara onee-san diye hitap ediliyor.

-sama: Ekstra saygı eki. San’ın katmerlenmişi gibi bir şey. Resmi durumlarda bir insan üstüne ya da çok saygı ve hayranlık beslediği birine sama ekiyle hitap edebilirmiş.

-sensei: Hoca demek. söz konusu insan ninja hocası da olabilir, okul öğretmeni de olabilir, profesör de olabilir. Hatta üstat demek daha doğru çünkü sensei denilen kişinin illa bir şey öğretmesi gerekmiyor doktorlara, sanatçılara, manga çizerlerine de sensei denilirmiş.

-senpai: ast-üst ilişkisi belirten ünvan. Latin harfleri ile yazılırken sempai diye de geçebiliyor. Örgütsel yapısı bulunan ortamlarda daha eski ve deneyimli olanlar senpai oluyor ve sonradan gelenlerin onlara isimlerinin sonuna senpai ekini getirerek hitap etmesi gerekiyor. İş yeri, şirket gibi yerlerin yanısıra karate okulu ya da normal okullarda da bu geçerli. yalnızca bir sınıf üstü bile olsa çok samimi olmadıkları sürece okul arkadaşlarına senpai ekiyle hitap etmeleri gerekiyor.

-kohai: kohai de senpai’nin tersi oluyor. Biri sizin senpai’nizse sizde onun kohai’si oluyorsunuz, sizin ona saygı göstermeniz onun da size deneyimleri sayesinde yardımcı olması beklenir.

-dono: saygı seviyesi olarak san ile sama arasında bir yerde bulunuyormuş zamanında ama artık kullanımdan kalkmış. tarihsel animelerde geçer. efendi/hanımefendi gibi bir anlamı var.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...