13 Şubat 2013 Çarşamba

Maneki Neko


       Aşağıdaki hikaye internetten bulduğum bir bilgidir. Dikkatimi çekti ilginç bir bereket sembolü olduğuna inanıyorum. Bakalım çevrede gezerken bulursam bir tanede kendime alırım. Anahtarlıkları falan satılıyor internette gezdik sıra gördüm ama siparişiyle uğraşacak durumda değilim. İlginç bir hikaye siz göz geçirin ben sizi bırakayım öyleyse..*.

Not:Sonradan nesilden nesille bu kedi figürü çeşitli anlamlar yüklenmiş her bir şekil'in ayrı bir anlam katmışlar. şans-para-aşk-sağlık vb. gibi 10 larca anlam kapsıyor. 

Maneki Neko, Japon kültüründe çok önemli yeri olan ve özellikle tüccarların dükkânlarına bolluk ve bereket çağırdığına inandığı bir japon halk sembolüdür. Anlamı çağıran kedi olan maneki nekonun birçok farklı versyonunu halen Japonya'da birçok dükkânın kapısında ya da kasanın yanında görmek mümkündür.

Japonlar, Maneki Neko'nun uğur, şans ve iyi talih getirdiğine inanırlar. Rivayete göre 17. yüzyılda yaşayan yoksul bir Japon rahibin Tama isimli bir kedisi varmış. Bir gün zengin bir adam Tama'nın yaşadığı tapınağın yakınlarından geçerken yağmura yakalanmış ve ıslanmamak için bir ağacın altına sığınmış. O sıra ortaya çıkan Tama zengin adama sol patisini kaldırıp bir şeyler anlatmaya çalışıyormuş. Zengin adam Tama'nın kendisini çağrırdığını düşünüp kediye doğru gitmiş. İşte o sıra ağaca bir yıldırım düşmüş. Adam eğer Tama olmasa imiş o ağacın altında kalıp yıldırım çarpmasından dolayı ölecekmiş. Bunu fark eden zengin adam tapınağa yüklü bir bağış yapmış. Yine rivayete göre Tama hala Goutokouji'deki tapınakta gömülü imiş. 17. yüzyılda geçtiği rivayet olunan bu öyküye karşın Maneki Neko çok daha eski tarihlerde de bilinen bir mit. Ama Japonya'da yaygınlaşmasında Samuray döneminde başlayan Batılılaşma Hareketi'nin de önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor. Çünkü birçok dinde olduğu gibi Japonya'da da erkeklik organı uzun yıllar bereket simgesiolarak kullanılmış. Ama Batı ahlakının da etkisi ile Japonya'da bereket simgeleri yerini hızla Maneki Neko'ya bırakmaya başlamış. Orijinalinde sol patisini kaldırmış olan Maneki Neko'ya karşı bugün sağ patisini kaldırmış olan Maneki neko'lar da oldukça yaygın. Patisinin kaldırmasının da altında ilginç bir gözlem yatıyor. Bilindiği üzere kediler havadaki değişimleri hisseden yaratıklardır. Özellikle birçok toplumda kedilerin yüzlerini yıkamaya başlamaları ile yağmur yağması arasında bir ilinti kurulur. Yine bu sebeple birçok toplumda 'Kedi yüzünü yıkıyorsa yağmurun arkası gelir' atasözü oldukça yaygındır. Japonlara göre, Maneki Neko, bereket getirecek yağmuru yüzünü temizlemek için kaldırdığı patisi ile müjdelemektedir. Maneki Neko kültürüne göre sol el, müşteriyi, insanları çağırır; sağ el ise para ve iyi talihi. Hatta Maneki Neko'lar renklerine göre de anlam kazanmış durumda, siyah olanlar kötü güçlere karşı güvenliği, sarı olanlar parayı, kırmızı olanlar hastalıklara karşı sağlığı ve pembe olanlar ise aşkı temsil ediyorlar. Japonya'da Maneki Neko'ların satıldığı yüzlerce dükkân bulmak mümkün. Maneki Neko kültürünün gerçeklerle olan bağlantısını bilemesek de dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Japonlar'ın bu kedi sevgisi örnek alınmaya değer. Belki siz de ihtiyacınıza göre bir Maneki Neko edinmelisiniz. Belli mi olur bakarsınız talihiniz değişir.


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...